top of page

Večnamenski KTP center Pesnica

Razstava likovnih del

Zinke Dokl in Vlada Vučića

 

četrtek, 19. 3. 2021

Razstava likovnih del Zinke Dokl in Vlad

Zinka Dokl

V našem širšem kulturnem prostoru se vsak teden odvije veliko število likovnih razstav. A izjemno malo je takšnih, kjer svoje ustvarjalno delo predstavljajo učitelji likovne umetnosti. Če bi iskali vzroke za takšno stanje, bi lahko hitro sklepali da je vzrok v tem, da je primarna naloga učiteljev poučevanje in s tem razvijanje likovno ustvarjalne prakse mladih. Ob tem pa je neizogibno dejstvo, da so učitelji likovne umetnosti v šolah nosilci številnih dejavnosti kot so; organiziranje razstav otroških likovnih del in del mladih, spodbujanje ogleda in analize likovnih razstav ustvarjalcev, gostitev prepoznavnih umetnikov na šolah ipd. Kljub naštetemu učitelji (žal redki) najdejo čas v razvijanju svojega lastnega likovnega izraza. Vendar slednji lastno likovno delo le redkokdaj predstavijo javnosti.

 

Avtorica Zinka Dokl, profesorica likovne umetnosti, na pričujoči razstavi raziskovalno pristopa k likovnemu delu. Predstavlja se z risbami, grafikami in in slikarskimi deli. Risbe z motivi ženskih figur so nastale v tehniki praskanke. Ornamentirane risbe spominjajo na vzdušje v grafičnih delih cikla Makedonija, slikajočega pesnika Mihe Maleša. Ob risbah pa ne smemo prezreti avtoričinih grafik. Cikel grafik predstavljenih na današnji razstavi črpa svoja izhodišča iz abstrahirane pokrajine. Monokromatski barvni odnosi in likovni red sta najznačilnejša za njene grafične liste. Idejo poenostavljene pokrajine pa lahko zasledimo tudi v njenem slikarstvu. V slikarskih deli pa avtorica nekoliko odstopi od urejenega sveta, ki ga najdemo v grafikah. V slikah pušča slikarski potezi svojo svobodo in ekspresivnost. Vsa dela pa povezuje prav osnovni risarski element črta, ki ploskve povezuje v enovito strukturo ali mrežo likovnega dela. 

 

Vabimo vas, da se potopite v svet ustvarjalnosti Zinke Dokl, učiteljice likovne umetnosti, ki že  vrsto let skrbi za razvoj likovne kulture na Osnovni šoli Draga Kobala in s svojo iniciativnostjo soustvarja likovno-pedagoški šolski prostor Podravja in širše.

zinka.png

Vlado Vućić

Likovno ustvarjalno delo je pomemben vidik profesionalnega razvoja likovnih pedagogov. Hkrati pa to delo ne spada v sistemiziran čas likovnih pedagogov, ampak je del učiteljevega prostega časa. Nastala likovna dela pa prevečkrat ostajajo znotraj štirih sten domačega doma. Zato so razstave likovnih pedagogov, kot je današnja, zelo pomembne, saj ponudijo pogled v ustvarjalni potencial učitelja.

Razstava, ki je pred vami, predstavlja slikarska dela Vlada Vučića, ki poučevanje likovne umetnosti na Osnovni šoli Prežihovega Voranca v Mariboru plemeniti z iskanjem lastnega likovnega izraza. Slikarska dela so na prvi pogled motivično zelo raznovrstna. Med motivi boste našli krajinske pejsaže, tihožitja, figuraliko, domišljijske podobe ali celo nefiguralne abstraktne motivične pristope. Krajinski pejsaži nastajajo po plenerističnem pristopu, kjer avtor opazuje in upodobi prostor v različnih svetlobnih in vremenskih razmerah. Posebej izstopajo morski krajinski motivi, kjer avtor opisuje kamnito pokrajino s trdimi, kontrastnimi barvnimi odnosi. V zadnjem letu se je avtor posvetil tudi figuralnemu slikarstvu. Človeške figure v dramatičnih pozah postavljene v izpraznjen prostor govorijo o ujetosti in majhnosti človeka. Zaznamo lahko nihanje med porazom in zmago. S figuraliko se povezujejo tudi motivi domišljijskih podob. Glavno vlogo v teh slikarskih delih odigra pokrajina odprta v neskončnost, kjer so človeške figure po vzorih baročnega krajinarskega slikarstva vključene zgolj kot štafaža.

Poseben pomen gre pri slikarstvu Vlada Vučića iskati prav v prepoznavni potezi čopiča, ki je hitra in igriva. Vabljeni k ogledu slikarske razstave in lastni interpretaciji avtorjevih del.

 

Primož Krašna

162853991_196352088925190_11850032470617
bottom of page