top of page

Vetrinjski dvor
Vetrinjska ulica 30, Maribor

v organizaciji z Narodnim domom Maribor

30. 8. - 11. 9. 2024

KKROG JE SKLENJEN

Melita Vidovič

Odprtje razstave v petek, 30. 8. 2024 ob 18.00

Melita Vidovič_ Krog je sklenjen.png

Zemljevid kot umetniški fenomen:

 

V njem ustvarjam hibrid, kolažirane slike, ki so spoj različnih materialov, vendar ne prikrivam unikatnosti ali stiliziram zemljevidov do neprepoznavnosti. Ob fragmentih zemljevidov se s črnim tušem pojavljajo točke, linije, oblike, ki se sestavljajo v novih, namišljenih prostorih. Projekt pripoveduje s številnimi malimi detajli, bogato razčlenjeno površino; fascinacija mi je tehnika risbe.

 

Konceptualni projekt uporablja zemljevid v širšem smislu kot vizualizacijo odnosov med elementi v izmišljeni geografske pokrajini. Zemljevide razrežem in potem znova sestavim v novo obliko in nov prostor. Tako nastajajo  abstraktno znakovne slike geografske neresničnosti, ki prikazujejo dele mesta, dele pokrajine. Prikaz je pomanjšan, deformiran, posplošen. Gre za vizualizacijo fiktivnega prostora, ki ne omogoča enake obravnave kakor geografski prostor, temveč je povezana z imaginacijo, tvorim mentalne slike o tem, kar

Mesta in prostori niso prikazana po standardnih statistikah ali koordinatah kartografije, temveč so odraz preslikave ideje znotraj mojega sveta, ki se konceptualno razvija s pripovedjo italijanskega fizika Carla Rovellija:

 

…«Svet je sestavljen iz mreže medsebojno povezanih dogodkov, »poljubov ne kamnov«, kot se izrazi, ki so povezani z zankami… “Naše splošno razumevanje časa in prostora je le predpostavka, približek … ki nas ne bo pripeljal do dejanskega ustroja narave. Prostor je pravzaprav samo način, da upovemo razmerje med stvarmi…Kaj kot bi svet raje razumeli kot nekaj, kar se odvija, kot proces, ki sam po sebi oblikuje čas in prostor?”

 

Svet, ki ga opisuje Rovelli, skušam v likovnih delih zaobjeti kot svet, v katerem nanizani elementarni procesi, elementi prostora in časa soočinkujejo med seboj, kajti iluzija prostora in časa je samo slika vrtenja teh elementarnih procesov.

 

Pripoved takšnega sveta, ki potuje skozi čas, označuje KROG kot Označevalec:

 

Krog, ki je zbran sam v sebi nima ne začetka, ne konca. Sestavljen je iz nečesa (neprekinjene črte) in iz ničesar (prostor zunaj in znotraj črte).

 

Koncept, pomen, ki ga krog reprezentira je SIMBOL ŽIVLJENJA:

 

Krog nas spremlja vsepovsod v naravi, tako v svetu posameznega bitja, kot v celotnem vesolju. Ker sta eden kot drugi v stalnem gibanju, se Vesolje z vsemi bitji na Zemlji stalno giblje.

Krog je simbol življenja. Je simbol sklenjenosti rojstva in smrti. Življenjski krog, ki predstavlja povezavo med duhovnim in materialnim svetom. Celotno vesolje temelji na ritmih. Vse se dogaja v krogih.

 

Krog, ki nosi direkten, neposreden pomen kot geometrijski lik, del ravnine, ki ga omejuje krožnica, nosi v projektu indirekten, posredni pomen: simbol življenja; je jezik za komuniciranjem z nezavednim. Krogi se med seboj organizirajo v različno velike oblike, strukture – celice, molekule, tkiva, telesa…

 

Krog je torej tisti, ki na ravni likovnega jezika vizualizira življenje skozi čas in uporablja prostor tako, da z upodobitvijo prostorskih odnosov kaže na preurejeno, imaginarno, pokrajino, bitja. Krog je mediator, ki prenaša informacije, ki jih s prostim očesom ni mogoče videti in za to uporablja simbolične znake. Novo ustvarjena stvarnost, novi znakovni svetovi, z opazovalcem ustvarjajo poetično komunikacijo.

 

Ali da zaokrožim nit projekta v pentljo iz zapisa, kjer nam fizik Carlo Rovelli govori:«…Kaj kot bi svet raje razumeli kot nekaj, kar se odvija, kot proces, ki sam po sebi oblikuje čas in prostor?”

S škarjami, čopičem in tušem v roki mu odgovarjam:

»Tako se logika tople krožnice, kjer je življenje središče, interpretacij pa toliko, kolikor je točk na krožnici, zaokroži in sklene v KROG. Vsi prihodi in odhodi pojejo na KROŽNICI.«

Fotogalerija

bottom of page